Spadki sprzedaży na Allegro – styczeń i luty 2024 roku (WYNIKI ANKIETY)

Na początku bieżącego roku w grupach związanych z handlem na platformie Allegro pojawiło się wiele komentarzy od sprzedawców, sugerujących znaczne spadki sprzedaży w pierwszych dwóch miesiącach tego roku. Choć spodziewane były pewne zmniejszenia wolumenu sprzedaży po okresie świątecznym, to niepokojące były doniesienia o istotnych spadkach w porównaniu do analogicznego okresu z poprzedniego roku.

Dodatkowo, w tym czasie pojawiły się informacje o rosnącej popularności platformy Temu, choć wśród sprzedawców nie było jednomyślności co do wpływu, jaki może mieć to zjawisko na ogólną sprzedaż na Allegro. Niektórzy zauważali pewne zmiany w zachowaniach klientów i rynkowej dynamice, jednak brakowało jednoznacznych opinii na temat tego czy było to spowodowane nową chińską platformą.

Nasz zespół przeprowadził ankietę wśród sprzedawców, aby zgłębić statystyczne aspekty spadków sprzedaży w pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku. Poniżej przedstawiamy wyniki tego badania.

Zauważalne spadki sprzedaży względem ubiegłego roku

W pierwszej części naszej ankiety pytaliśmy przedsiębiorców o zmiany w ich wynikach sprzedażowych w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Otrzymane odpowiedzi jednoznacznie wskazują na trudną sytuację na rynku, gdzie niemal 70% respondentów doświadczyło spadku w sprzedaży. Jedynie 23% z badanych zanotowało wzrosty w porównaniu do ubiegłego roku. Szczególnie istotne jest to, że prawie 58% sprzedawców odnotowało spadki na poziomie przekraczającym 20%.

Niejednoznaczny wpływ na Temu na przychody sprzedawców

W odpowiedzi na liczne komentarze dotyczące skali sprzedaży na platformie Allegro, zapytaliśmy sprzedawców o to, czy oferują podobne produkty do tych dostępnych na konkurencyjnej platformie Temu oraz czy obawiają się, że rosnąca popularność Temu może negatywnie wpłynąć na ich wyniki finansowe. Niemal 80% sprzedawców uważa, że produkty oferowane na Temu nie stanowią dla nich konkurencji, a 64% z nich nie wyraża obaw co do negatywnego wpływu Temu na swoje wyniki sprzedażowe

Co jednak ciekawe, wśród osób które oferują produkty, dla których Temu stanowi konkurencję zaniepokojenie obecnością tej platformy na rynku polskim jest znacznie większe. Blisko 70% użytkowników, które dostrzegają w ofercie Temu konkurencję, obawia się że spowoduje ona spadek ich przychodów.

Sprzedawcy planują podwyższać ceny produktów

Spadki sprzedaży na Allegro nałożyły się z zapowiedzianymi w styczniu zmianami do regulaminu w tej platformie, które przyniosły wzrost kosztów związanych z prowadzeniem na niej działalności. Szczegółowo omawiamy te zmiany w tym artykule. Główne zmiany dotyczą wzrostów prowizji podstawowej oraz wyższych dopłat do transakcji w Allegro SMART.

Wyniki naszego badania nie pozostawiają złudzeń – blisko trzech na czterech sprzedawców planuje podwyżki cen na Allegro w związku zmianami do regulaminu tej platformy.

Co ciekawe, podobna liczba sprzedawców rozważa przeniesienie części sprzedaży na alternatywne platformy internetowe.

Rozwiązanie – Kalkulator prowizji i opłat AlleNarzędzie.pl


Jeśli zastanawiasz się, jak znacząco wzrosły twoje opłaty po wprowadzonych zmianach w regulaminie, serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszego kalkulatora. Narzędzie to umożliwia szybkie porównanie rentowności sprzedaży przed i po wprowadzeniu zmian w regulaminie na platformie Allegro. Dodatkowo, pozwoli Ci dostosować strategię sprzedaży do specyfiki prowadzonej działalności, kategorii produktowej oraz innych istotnych czynników.

✍ Zarejestruj się: https://allenarzedzie.pl/moje-konto/
📝 Wersja demo: https://allenarzedzie.pl/demo/
🚀 Dostępne subskrypcje: https://allenarzedzie.pl/subskrypcja/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *